V sklopu vikend raziskovanja Hrvaškega Zagorja, smo si želeli obiskati tudi poznan slovenski kulturni spomenik – največji muzej ljudskega stavbarstva v Sloveniji, Muzej na prostem Rogatec.Naši generaciji, če smo imeli srečo in so stari starši živeli na deželi, so bile takratne stavbe in oprema hiš še blizu, našim otrokom pa je to že vse tuje. Kar pa ne pomeni, da mora tako biti. Zato so muzeji, kot je Muzej na prostem, odlična ideja kako preživeti dan v naravi ter s ciljem predstaviti našim potomcem okolje v katerem so nekoč bivali, živeli in delali ljudje – naši predniki.
Muzej na prostem Rogatec je bil leta 1997 nominiran za evropski muzej leta.

Lokacija: Ptujska cesta 23, Rogatec
Spletna stran za več info: www.rogatec.si
Primerno za otroke: najbolj priporočeno od okvirno 5. leta naprej
Primerno za vreme: ker je muzej na prostem, priporočamo ogled v suhem vremenu
Priporočen čas obiska: odvisno od dneva ter delavnic, ki se jih boste udeležili. Mi smo v Muzeju preživeli 2 uri, z obiskom 2 doživljajskih delavnic Okusimo dediščino.
Obiskovalci se lahko sprehodite med objekti muzeja (Šmitovo hišo, kovačijo, trgovino z mešanim blagom ali Lodnom, gospodarskim poslopjem, svinjakom, kozolcem, Viničarsko hišo ter Kamnarsko bajto), zeliščnimi vrtovi in tako spoznavate ter raziskujete kulturno dediščino naših prednikov, lahko pa le posedate v mirnem, zelenem, cvetočem okolju.
Vstopnina:
- odrasli 4eur, otroci do 15. leta 3eur
- družinska vstopnica (2 odrasla, 2 otroka): 8eur
- cene delavnic, ki se odvijajo na dan obiska znotraj Muzeja, se ne doplačajo dodatno (trenutno zaradi zaščitnih ukrepov delavnic NE izvajajo!)
Kaj bodo otroci novega spoznali ter se naučili v Muzeju na prostem Rogatec
1. Spoznali bodo iz katerih stavb je bila srednještajerska kmetija sestavljena.
Ob vhodu v Muzej boste prejeli tiskano knjižico, kjer boste našli vse glavne zanimivosti posameznih stavb – in verjemite, da vas bodo otroci z veseljem poslušali, ko boste raziskovali posamezne objekte.

- Stanovanjska hiša – Šmitova hiša iz leta 1818, v kateri se je rodil ter odraščal znan slovenski pesnik Jože Šmit


- Čebelnjak, ki je tudi edina muzejska stavba, v kateri še bivajo avtohtoni prebivalci, čebele
- Gospodarsko poslopje
- Svinjak »Štalunci«, kar pomeni hlevčki
- Kozolec »Toplar«, za kar morajo naši mulčki vedeti, da je v tehničnem smislu izum slovenskega kmeta.

- Trgovina z mešanim blagom »Lodn«, kar pomeni trgovina (izpeljano iz nemške besede Laden). Našemu mulcu se je zdelo kar malo hecno, kako in kaj so vse v trgovini prodajali, kako so tehtali blago, da hrana ni bila pakirana v posamezne embalaže, zelo zanimivi pa so mu bili seveda veliki stekleni kozarci na pultu…polnih Kraš bonbonov

- Kovačnica


- Panonski vodnjak z dvižnim mehanizmom »čapljo«
- Viničarska hiša (viničar= najemni delavec za delo v vinogradu), ki je v Muzeju namenjena gostinski dejavnosti. Mi smo bili ta dan, zaradi delavnic z osnovnošolci, v senci pod »brajdo« lepo postreženi s čajem iz citronke ter odlično potico!

- Kamnarska bajta, kakršno so si »kamnarji«, tj. kamnoselški delavci, postavili neposredno v kamnolomu. Poleg kamnarske bajte je tudi lep ter bogat zeliščni vrt.

2. Se učili in gibali skozi učno doživljajske in gibalne igre »Rogatko in njegove dejavnice«.
Ob vstopu v Muzej bodo otroci prejeli katalog z navodili ter sami iskali in reševali uganke, naloge in igre, ki so skrite na šestih različnih lokacijah v Muzeju.
3. Doživljajske delavnice »Okusimo dediščino«, kjer lahko otroci:
- sami zamesijo testo in pečejo žulike – majhne hlebčke kruha
- obiščejo kovača v muzejski kovačiji,
- pletejo iz ličja,
- hodijo na hoduljah ali zaplešejo že pozabljen ljudski ples,
- izdelajo preprosto ljudsko glasbilo nunalco in nanjo zaigrajo.
Mi smo se naučili peči žulike, naš mulc pa je pomagal tudi v kovačiji izdelati čisto pravi žebelj!




Termin delavnic:
- petek in sobota, med 15.00 in 17.00 uro (april – oktober)
- sobota, med 13.00 in 15.00 uro (november – marec)
- večje skupine (obiski OŠ npr) pa imajo na voljo še mnogo več delavnic.
- Več info TUKAJ. Več informacij najdete na spletni strani Rogatec.si.
4. V sklopu Muzeja boste našli tudi mini trgovinico (skupaj z info vstopno točko), kjer si boste lahko za spomin kupili izdelek narejen v sklopu Muzeja.

Dodatni izleti v okolici:
- Dvorec Strmol, kjer so na voljo zanimive tematske razstave:
- gostujoča NA VRHU GORA, BLIZU NEBA, o Svetlobnih pojavih v gorah Slovenskega planinskega muzeja v Mojstrani,
- KUHARCA, ki preseneča na podstrešju dvorca in pripoveduje zgodbe o tehničnem razvoju kuhinj in kuhinjskih pripomočkov v preteklosti. Razstava je delo Pokrajinskega muzeja Celje.
- Na ogled je tudi Rokodelski center Rogatec, ki poleg rokodelskih delavnic pletarske,
tkalske, lončarske in steklarske postavlja na ogled razstavo o tkanju ter o STEKLU NA
ROGAŠKEM, ki pripoveduje zgodbo oblikovanja stekla, od glažute do steklarne. Doživljajskih in rokodelskih delavnic do nadaljnjega še ne bodo izvajali.
ODPIRALNI ČAS muzeja in dvorca: torek – nedelja, od 10. do 18. ure

2. Donačko goro in pot na vrh (884 m.n.v), ki vodi skozi zaščiteni gozdni rezervat, bukov pragozd, priporočamo v vseh letnih časih. To je tudi najstarejša nadelana planinska pot v slovenskih gorah. Gora je dostopna z vseh strani – za tiste, ki iščejo adrenalinske izzive, vabi pot z vzhodnega sedla, ki vodi zadnjih 20 višinskih metrov celo ob jekleni pletenici. Označene pa so tudi manj zahtevne poti, ki jih še posebej priporočamo z mulci. Z njimi pa priporočamo tudi obisk planinskega doma na zahodnem sedlu, kamor pripelje tudi asfaltirana cesta iz doline.

3. Vodeno jahanje v Konjeniškem klubu Strmol (preberite si naše doživetje)
4. Odkrivanje naravnih in kulturnih znamenitosti Rogaške Slatine – zdraviliški park, najlepši kristal na svetu, opojne vonjave vodilne slovenske kozmetike, doživetja za otroke v Bobrovem centru in Aninem dvoru so le nekatera doživetja, ki smo jih mi uspeli videti tekom 3 dni

Zgornji opisi in informacije so vtisi in dejstva, ki sem jih doživela jaz z mojo družino. Za več informacij mi lahko pišete na: [email protected].
1 thought on “Muzej na prostem Rogatec – največji muzej ljudskega stavbarstva na Slovenskem”