December ni ravno mesec, ko razmišljamo o novih zaobljubah. A letošnji je drugačen, saj nas je aktualna situacija prisilila, da se umirimo, razmislimo, naredimo drugače in bolje. In prazničnemu decembru sledi januar, ko pa ponavadi si zadamo novoletne zaobljube in želimo svoje navade izboljšati. Zakaj pa ne bi tega, enkrat za spremembo, naredili že mesec prej?
V nadaljevanju vam ponujamo nekaj preprostih korakov, kako lahko skupaj, z majhnimi dejanji, pripomoremo k ohranitvi narave, v aktivnosti pa na zanimiv, zabaven in poučen način vključimo celotno družino:
-
Zelene prakse doma
Trenutna situacija pa tudi siceršnje vsakodnevne obveznosti nam nalagajo, da smo večino časa doma, kjer lahko z veliko majhnimi spremembami pripomoremo veliko k bolj zeleni prihodnosti. KZM družine se v celoti držimo preprostejših korakov, del bolj pogumnih pa z veseljem izpolnjuje tudi drugi del seznama.
Trije koraki za začetnike:
- Del nakupov opravimo na tržnici ali v trgovini brez plastične embalaže (ali pa jih preprosto naročimo na spletni naročilnici), ostale nakupe opravimo v vrečki iz blaga, izbiramo živila, ki niso prekomerno pakirana;
- Doma pripravljamo neprocesirano hrano, s čim manj dodatne embalaže;
- Del kozmetike in pripomočkov za nego telesa (mila, šamponi, kreme) zamenjamo z naravnimi in tistimi brez plastične embalaže (preverite v trgovini Rifuzl).

Trije koraki za naprednejše:
- Hrano v celoti kupimo pri lokalnem kmetu in v trgovini brez plastične embalaže;
- Vso kozmetiko za nego celotne družine zamenjamo za naravno, brez plastične embalaže;
- Vse higienske pripomočke za enkratno uporabo zamenjamo za pralne ali druge okoljsko trajnostne (robčki, plenice, blazinice za čiščenje obraza, ipd.). Preverite v trgovini Rifuzl.

Za začetnike z veliko željo po nakupih brez plastične embalaže, a z zmedenimi vprašanji, kam vse po testenine, kam po mlečne izdelke, sezonsko sadje, stročnice ali pa morda po čistila in kozmetiko – zavij v Rifuzl.

Rifuzl ti olajša, približa in poenostavi nakupovanje izdelkov v lastno embalažo, z namenom, da ne proizvajamo odpadkov, skrbimo za naravo in naše zdravje. Na enem mestu ponuja vse, kar gospodinjstvo potrebuje, s poudarkom na kvalitetnih, pretežko ekoloških izdelkih lokalnih dobaviteljev. Z nakupom pripomoreš k čistejšemu okolju, v katerem živimo in bodo živeli naši otroci in hkrati podpiraš lokalne pridelovalce, lokalno gospodarstvo.

-
Praznična ustvarjanja in obdarovanja
Ker je pred nami še čas obdarovanja, ga lahko letos izkoristimo tudi za izbiro okoljsko prijaznejših darilc ali pa jih, pogumno (in malenkost amatersko, a zato toliko bolj prisrčno) kot mi, izdelajte sami. Ob vključenosti celotne družine bo veselje babic in ostalih obdarovancev zagotovljeno!
Tri ideje za začetnike:
- Knjiga, po možnosti nezavita v plastično embalažo;
- Izdelki za osebno nego brez plastične embalaže (naravna kozmetika, pralni pripomočki);
- Paket dobrot (suho sadje, piškoti, ipd.), nabran in pakiran v lepi stekleni embalaži za večkratno uporabo.
Šest idej za naprednejše, ki se želijo preizkusiti v izdelavi:
- Domača granola v stekleni embalaži;
- Domača masažna ploščica;
- Domač piling za telo v steklenem kozarčku;
- Domač čaj;
- Domači medenjaki;
- Domače marmelade.
Za še več napotkov za izdelavo darilc z otroki, pa tukaj. Vse sestavine lahko kupiš v Rifuzlu.

-
Zeleni izleti
KZM družine se najbolje počutimo zunaj, ko smo v naravi ali raziskujemo nove kraje. A se pri tem z nekaj manjšimi in nekaj bolj pogumnimi koraki obnašamo odgovorno, hkrati pa nas slednje na izletu na noben način ne omejuje.
Trije koraki za začetnike:
- Izbiramo izlete blizu doma ali v svoji občini;
- Vzamemo lastno pijačo v steklenički ali jeklenički;
- Na gorski koči naročimo hrano in pijačo, ki ni pakirana v embalaži za enkratno uporabo.
Več idej, kaj obiskati v bližini doma oz. v lastni občini, lahko najdete tukaj.

Trije koraki za naprednejše:
- Za daljše izlete izbiramo javni prevoz;
- Malico nakupimo v trgovini brez plastične embalaže;
- Malico spakiramo v naravi prijazno embalažo, vodo natočimo v stekleničke ali jekleničke.

Nekaj idej, kaj spakirati za malico, in v kakšno embalažo jo pripraviti, tukaj.
Da pa se brez večjih prilagajanj načrtovati tudi večdnevni dopust (skoraj) brez plastične embalaže – kako, si preberi na Rifuzlovi strani.
Članek je nastal ob podpori Rifuzla, trgovine brez plastične embalaže, a je zapisana vsebina tudi odraz naših izkušenj, navad in želja za prihodnje. Za več informacij nam lahko pišete na [email protected].